Sieniretki lauantaina 20.9.2025

Ilmoittautuminen löytyy tämän sivun alareunasta.

La 20.9. klo 10 - 15 järjestetään jäsenille maksuton sieniretki. Retkikohde sijaitsee noin 20 km päässä Kajaanin keskustasta paikassa X, joka kerrotaan vain retkelle osallistujille. Sienestyksen saloihin meitä perehdyttää tunnettu sienestäjä Kalle Kunnas.

Tarvitset retkivaatteet kuten vedenpitävät jalkineet (vaelluskengät, saappaat), sekä mahdollisesti hyttyshatun tms. Kukin tapansa mukaisesti. Esimerkiksi villaiset sormikkaat tai räpikkäät helpottavat roskien poistamista sienten pinnalta.

Kukin tuo omat eväänsä, kuten kahvit termoksessa jne. Nuotiota ei tällä retkellä ole tarjolla. 

Sienestykseen tarvitset korin (myös kannellinen sankko käy) sekä harjalla varustetun sieniveitsen. Jos sinulla ei vielä ole sieniveistä, perusmallia myy esim. Prisma hintaan 2,50 € ja 4 € tupen kanssa. Myös laadukkaamman Fiskarsin veitsen löydät sieltä hintaan 10 €. 

Sienestämme siten, ettei kukaan erkane joukosta kovin kauas. Kalle antaa tarkemmat ohjeet kohdepisteessä. Ota mukaan kännykkä. Ilmoittautuneille lähetetään lista sienestystä avustavista äpeistä.

Ota mukaan lisäksi kompassi ja hätäpilli, jos sinulla sellaiset on. llmoittautumisen yhteydessä voit myös tilata hätäpillin varustettuna pienellä kompassilla ja lämpömittarilla hintaan 5 € (kaupassa 9,90 - 29,90 €).
Lähtö tapahtuu Kajaanin jokivarresta Citymarketin läheltä Wanhan vesilaitoksen viereiseltä parkkipaikalta. Google maps: Kauppakatu 1 parkkialue. Parkkipaikka on maksuton.

Järjestämme kimppakyytejä ja käytössä on ainakin yksi allergiavapaa auto (ei eläinten karvoja, ei hajusteita). Voit myös halutessasi kulkea omalla autollasi, mutta kohdetta ei kerrota kenellekään etukäteen, vaan vasta lähtöpisteessä.

Pyydä mukaan ystäväsikin, vaikkei hän olisikaan vielä Kajaanin Ladun jäsen. Sieniretki on jäsenille maksuton ja muille 30 €/hlö eli kalliimpi kuin koko vuoden jäsenmaksu 28 €/hlö (40 €/perhe).

Jäseneksi on helppo liittyä: https://www.kajaaninlatu.fi/liity-jaseneksi/

Jäsen pääsee maksutta kymmeniin muihinkin ulkoliikuntatapahtumiin ja saa neljä kertaa vuodessa ilmestyvän Latu ja polku -lehden kotiin kannettuna (erillinen vuositilaus 37 €, jäsenille maksuton).

Mikäli la 20.9. peruuntuu sateen tai heikon sienitilanteen takia, siirretään sieniretki lauantaille 11.10.2025. Mahdollisesta siirrosta ilmoitetaan lähtöä edeltävänä iltana.

Yhteyshenkilö: Esko Pääskylä, 050 5211 216, esko.paaskyla@gmail.com

Ilmoittautuminen

Lomakkeella voit ilmoittautua mukaan sieniretkelle. Tähdellä merkityt kohdat ovat pakollisia.
Ilmoittautuminen sulkeutuu 14.9.2025.